تلفن 02166704630 | آدرس: تهران، میدان فردوسی، خیابان پارس، مقابل بیمارستان دادگستری، پلاک 77 ، واحد سوم

پروانه بهره برداری چیست

پروانه بهره برداری چیستReviewed by admin on Feb 26Rating: 5.0پروانه بهره برداری چیستپروانه بهره برداری چیست پروانه بهره برداری جوازی است که برای همه فعالیت‎ها‎ی صنعتی صادر می گردد. پروانه بهره برداری در صورتی قابل اخذ و صدور است

پروانه بهره برداری چیست پروانه بهره برداری چیست ؟

پروانه بهره برداری جوازی است که برای همه فعالیت‎ها‎ی صنعتی صادر می گردد. پروانه بهره برداری در صورتی قابل اخذ و صدور است که در تمامی بخش ها اقدامات لازم برای راه اندازی کارها انجام شده باشد مثلا تامین زمین تاسیسات، احداث ساختمان، نصب ماشین آلات خط تولید، تامین نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آزمایشی می باشد که تمامی واحدهای صنعتی که به فعالیت‎های اقتصادی مشغول هستند می‎توانند با داشتن شروط لازم جهت اخذ و یا ابطال پروانه بهره برداری اقدام نمایند.

مزایای برخورداری از پروانه بهره برداری

– با اخذ پروانه بهره برداری می توانید در هر صنفی که مایل هستید به راحتی به نام خود برند به ثبت کنید.
– جهت برخورداری از تسهیلات بانکی
– در صورت داشتن فعالیت های هنری از دادن مالیات معاف خواهید بود.
– کسانی که دارای پروانه بهره برداری بوده و از تسهیلات بانک ( وام ) استفاده کرده اند در صورت عقب افتادن اقساط ملزم به پرداخت جرایم نیستند و امکان بخشیدن آن ها وجود دارد.
– امتیاز دریافت انواع گواهینامه را خواهند داشت.
– اخذ پروانه بهره برداری به شما این امکان را می دهد که در نمایشگاه های داخلی و خارجی جهت کسب سود و همچنین معرفی مجصولات خود شرکت کنید.
– از تمامی تشویقات وزارت صنعت بهره مند خواهید بود.

آیین نامه اخذ پروانه بهره برداری

تمامی واحدهای صنعتی که جهت نصب ماشین آلات خط تولید، تامین نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آزمایشی اقدام نمایند اعم از اینکه جواز تاسیس یا اعلامیه تاسیس داشته یا نداشته نباشند، با رعایت مجموعه‎ای از دستورالعمل‎ها‎، موظف به اخذ پروانه بهره برداری می‎باشند.

۱- تولید آزمایشی در حکم نصب، راه اندازی تجهیزات و ماشین آلات مرتبط با تولید محصول در یک دوره مشخص به صورت انبوه است. تشخیص این امر بر عهده سازمان صنایع و معادن استان مربوطه می‎باشد.

۲- اخذ پروانه بهره برداری در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران و شعاع ۵۰ کیلومتری شهر اصفهان ممنوع می‎باشد.

۳- صدور پروانه بهره برداری برای آن بخش از ظرفیت کل که آماده بهره برداری است، بلامانع می‎باشد.

۴- تغییر ظرفیت بدون رعایت تشریفات ماده ۱ و با رعایت ظرفیت‎های مندرج در ضوابط استقرار، در پروانه بهره برداری به صورت ظهر نویسی انجام می‎شود.

۵- انتقال به شهرکهای صنعتی مجاز، برای واحدهای دارای گواهی فعالیت صنعتی و کارت شناسائی، بر اساس بند (۲ و ۳) صورتجلسه مورخ ۳۰/۵/۱۳۶۴ شورای عالی صنایع و تحت مقررات و ضوابط دستورالعمل پروانه بهره برداری انجام می‎شود.

۶- ارائه خدمات به واحدهای دارنده کارت شناسائی و گواهی فعالیت صنعتی نظیر واحدهای دارنده پروانه بهره برداری انجام خواهد شد، اما تغییر نوع تولید، توسعه، افزایش عرصه فعالیت برای این واحدها منوط به انتقال آنها به شهرکهای صنعتی، مجاز خواهد بود.

۶- تاریخ اخذ پروانه بهره برداری همان تاریخ بهره برداری محسوب می‎شود و هدف از آن ایجاد متناسب سازی و وحدت رویه اخذ پروانه بهره برداری بخش تولید با رویکردهای جدید صنعتی می‎باشد.

مراحل اخذ پروانه بهره برداری پروانه بهره برداری چیست

– ارائه درخواست متقاضی و تکمیل مدارک مورد نیاز
– استعلام از دستگاه‎ها‎ی ذیربط (محیط زیست‏‏، مرکز بهداشت، کار و امور اجتماعی، اداره نظارت بر مواد غذائی و داروئی و …)
– تکمیل و ارائه فرم پروانه بهره برداری
– بازدید کارشناس، تعیین ظرفیت واحد و تایید مندرجات فرم تکمیل شده
– پرداخت هزینه تمبر پروانه بهره برداری
– اخذ پروانه بهره برداری

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پروانه بهره برداری

– فیش واریزی عوارض مجوزی فعالیت اقتصادی
– تصویر کلیه مدارک شرکت جهت اشخاص حقوقی
– تصویر شناسنامه کارت ملی برای متقاضیان حقیقی
– ارائه پایان کار ساختمانی از سازمان عمران و توسعه شهری
– موافقت استاندارد برای واحد‎ها‎ی مشمول استاندارد اجباری
– تصویر مصداق سند مالکیت و یا اجاره نامه محل کسب و کار
– کسب تایید از معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی برای واحدهای مواد غذائی، داروئی و بهداشتی
– کسب تایید از استانداری، اداره کل محیط زیست بهداشت و کار و امور اجتماعی در خصوص پروژه مربوطه

تغییرمکان واحدهای دارنده پروانه بهره برداری

در صورت تغییر مکان جغرافیائی واحدها،تغییرات در پروانه بهره برداری بصورت زیر انجام می شود.

چنانچه تغییر مکان در محدوده یک استان باشد،پروانه بهره برداری قبلی دریافت، وابطال شده ، پروانه بهره برداری جدید با روش مندرج در ماده ۱ از طریق سازمان صنایع و معادن استان مربوطه صادر می گردد.(در پروانه جدید تغییر مکان به صورت ظهر نویسی درج میگردد)

چنانچه تغییر مکان از استانی به استان دیگر باشد (به جزء در محدوده ۱۲ کیلومتری تهران و ۵۰ کیلومتری اصفهان ) بنا به درخواست متقاضی پروانه بهره برداری قبلی توسط سازمان صنایع و معادن مبداء دریافت و ابطال شده، با رعایت مفاد ماده ۱ این دستور پروانه بهره برداری جدید توسط سازمان صنایع و معادن مقصد صادر میگردد.

آئین نامه اجرایی قانون ممنوعیت بکارگیری اسامی،عناوین و اصطلاحات بیگانه ،دستگاه های اجرایی و سازمانهای وابسته به آنها موظفند پیش از صدور پروانه بهره برداری به متقاضیان ابلاغ کنند تا نسبت به تغییر نام موسسه یا محصولات خود و گزینش نام فارسی اقدام کنند.

حداکثر زمان صدور پروانه بهره برداری از تاریخ تکمیل فرمها و دریافت مدارک ۱۵ روز است.

معاونت امور تولید مسئول نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل می باشد.

هرگونه تغییر در مفاد این دستورالعمل منوط به تصویب وزیر صنایع ومعادن می باشد.

ابطال پروانه بهره برداری

سازمان صنایع و معادن استانها می توانند در هریک از حالات زیر نسبت به ابطال پروانه بهره برداری اقدام نمایند: پروانه بهره برداری چیست

۱- واحدهایی که فاقد امکانات تولید از قبیل مکان،ماشین آلات و یا سایر عوامل اصلی تولید باشند و نتوان آنها را بعنوان یک واحد یا کارگاه فعال تولیدی شناسایی و تلقی نمود.

۲- با درخواست کتبی دارندگان پروانه بهره برداری

تذکر :در هر یک از حالات فوق بازدید از محل واحد و تهیه گزارش توجیهی کامل مبنی بر دلایل لغو پروانه ،دریافت اصل پروانه (در صورت امکان) وابطال آن و ضبط در پرونده واحد و نیز ارسال نامه به متقاضی مبنی بر ابطال پروانه الزامی است .

 یک نسخه از رونوشت نامه ابطال پروانه به واحدهای زیر ارسال گردد:

-دفاتر صنایع تخصصی مربوطه
-دفترآمار و اطلاع رسانی وزارت صنایع ومعادن
-اداره کل حفاظت محیط زیست استان
-اداره کل کار و امور اجتماعی استان

متقاضیان محترم جهت اخذ و صدور پروانه بهره برداری می‌توانند به همراه مدارک درج شده در این مطلب با مراجعه به موسسه کاردان ارقام برای انجام مراحل لازم جهت تکمیل پروسه توسط کارشناسان خبره در این زمینه، به‌ راحتی و با خیال آسوده شرکت خود را به ثبت برسانند.

تلفن : ۶۶۷۰۴۶۳۰ ۰۲۱ – ۶۶۷۴۸۲۰۵ ۰۲۱ – ۶۶۷۱۳۵۹۶ ۰۲۱ – ۶۶۷۵۸۶۳۸ ۰۲۱

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *